מיניבוס פרטי: בקרוב בישראל

האם פתרון נוסף שאמור להקל על עמוסי התנועה בגוש דן קרב ובא?

בעיית העומס בכבישים הינה בעיה מרכזית במדינות מערביות רבות עולם וגם בישראל, כאשר נדרשות דרכים חדשות ויצירתיות ופתרונות חדשים שיקלו על התושבים, יקצרו את זנמי הנסיעה ויאפשרו לתושבים להגיע לעבודה והביתה בזמן קצר יותר, יחסכו למשק מיליוני שקלים ויתרמו לשקט הנפשי של כל אזרח ואזרחית אשר מרגישים תקועים תרתי משמע במרוץ העכברים בו הם העכברים אך המסלול הולך ונהיה צפוף משנה לשנה.

אוטובוסים, רכבות, קטנועים, השכרת רכבים, אופניים, קורקינטים והולכי רגל, כולם נמצאים באותה זירה ונלחמים על השטח שלהם ועל הזכות שלהם להתנייד ממקום למקום בקלות ובמהירות.

מיניבוס
תמונה: pixabay.com

הניסוי החדש שיקל על כולם

לטובת העניין ניסוי חדש של משרד התחבורה ייכנס לפעולה לרחבי גוש דן במהלך השבעות הקרובים.

במהלך הניסוי אפשר יהיה להזמין בכל רחבי גוש דן מיניבוסים של חברת דן בשירות אישי עד הבית כמעט!

אם הניסוי יצליח מתוכננת התרחבות של התכנית גם לשאר חלקי הארץ.

שיתוף הפעולה בין משרד התחבורה לבין חברת ההסעות דן יצא לדרך בזמן הקרוב כאשר מיניבוסים יוזמנו על פי קריאתם של נוסעים הזקוקים להסעה וזאת דרך אפליקציה בסמארטפון.

בניסוי עתידים לקחת חלק כ- 100 מיניבוסים אשר הוקצו לטובת העניין, רובם חדשים ועלות התכנית מוערכת בכמה עשרות מיליוני שקלים.

השירות החדש ייתן לנוסעים מענה חדש וזמין יותר מקווי האוטובוס הרגילים ואת האפשרות להזמין נסיעות באותם מיניבוסים לכל מיני יעדים מרכזיים ביניהם בתי חולים, תחנות רכבת, אוניברסיטאות וכן אזורי עבודה מרכזיים.

איך זה יעבוד

מסלולי הקווים וכן מיקומי העצירות בהם יקבעו לפי ההזמנות שיבוצעו דרך האפליקציה.

המערכת תפנה את הנוסעים אל אותם תחנות לאחר חישוב המסלול הקצר ביותר האפשרי שיחבר בין נוסעים נוספים שיזמינו את השירות.

השירות יעשה בעזרת טכנולוגיה מתקדמת ויאפשר תכנון גמיש וחישוב מסלולים מהירים וקצרים יותר.

מתכונת זו של הזמנת נסיעות אישית בעזרת מיניבוסים פועלת כיום במספר ערים מובילות בעולם ביניהם ניו יורק, ברלין, לונדון וערים נוספות.

הפיילוט שיתקיים בישראל לבחינת כדאיות התכנית יעשה באמצעות מפעילי השירות הקיימים ויתפקד בנוסף לשירותי ההסעה הקיימים כיום כשמטרת העל של התכנית היא לגרום לנוסעים לוותר על נסיעה במכוניתם הפרטים ולעבור לתחבורה הציבורית.

כך ירד העומס בכבישים, הנהיגה תהיה זהירה יותר, זמני ההגעה לעבודה והביתה יתקצרו והמשק יוכל לחסוך מיליוני שקלים ולהתייעל שלא לדבר על רווחתם שדל האזרחים שיגיעו לעבודה והביתה פחות עייפים ועצבניים.

איילון דרום
עומס בנתיבי איילון

תקנות תעבורה חדשות למיניבוסים הפרטיים

שר התחבורה חתם על תקנות חדשות שיאפשרו את ביצוע הניסוי שאמור לצמצם את עומסי התנועה ולאפשר למיליוני אזרחים להגיע לעבודה והביתה בקלות ובמהירות.

עומסי התנועה בגוש דן הם צרה ידועה והרכבת הקלה שאמורה להיות מוכנה מתישהו בעתיד הקרוב או הרחוק יותר אמורה גם כן להביא מזור למצוקותיהם של מיליוני אזרחים מותשים.

במידה וניסוי המיניבוסים יצליח הוא יורחב גם לשיתוף פעולה עם חברת אגד בערים חיפה וירושלים ובעזרת חברת מטרופוליטן בדרום ובאזור השרון.

מחירי הנסיעה במיניבוסים הפרטיים החדשים יהיו בין 10 ל-15 שקלים על פי שעות העומס בכבישים. אזרחים ותיקים יזכו להנחה של 50% מהמחיר הכרטיס המלא וכן אפשר יהיה לרכוש כרטיסיה ומנוי לשירות.

האם הניסוי יצליח? אין ספק שכל פתרון יצירתי וחדש הנרתם לטובת העניין יכול לסייע להפחית את העומס בכבישים בהם התנועה רבה וזמני ההגעה לעבודה והביתה גדולים.

פקקים, תאונות ועצבים הם כרגע מנת חלקם של הנוסעים בכבישים והפתרונות קיימים, אך כל עוד נעדיף להגיע לעבודה ברכב הפרטי שלנו אפילו אם רק אנחנו נוסעים בו, יהיה קשה מאוד להדביק את הפער בין כמות הרכבים על הכביש לבין הגדלת התשתיות ונתיבי הניסוה והשיפורים הנכנסים לתחבורה הציבורית.

כולם מחכים בכיליון עיניים ליציאתה לדרך של הרכבת הקלה שאמורה להביא להקלה משמעותית בפקקים אך בזמן שלוקח לבנות אותה סובלים האזרחים הן מעבודות הפיתוח והבנייה ולא בטוח שפתרון זה יספיק.

הכותב: ערן סיון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *