עכשיו זה סופי: הסוף לנסיעה ללא קסדה

אחת מסוגי התאונות הנפוצות ביותר בשנים האחרונות הן תאונות אופניים.

תאונות אופניים עלולות לסכן את חייו של הרוכב, בייחוד כאשר הרוכב איננו מאובזר ומאובטח בכל האביזרים והציוד הבטיחות הנחוץ לצורך רכיבה בטוחה על אופניים. כך לדוגמה: קסדה היא ללא ספק דבר חשוב ומהותי בעת רכיבה על אופניים. רכיבה ללא קסדה עלולה לסכן באופן מהותי את חייו של רוכב האופניים ולכן כיום, נערך מאבק של ממש על הבטיחות של רוכבי האופנים. במסגרת מאבק זה אישרה ועדת הכלכלה כי כל רוכב אשר ייתפס רוכב על אופניו ללא קסדה, יידרש לשלם קנס של 250 שקלים.

איך חובשים קסדה נכון

שמירה על בטיחות רוכבי האופניים

על מנת לשמור על בטיחות רוכבי האופניים, הרי שהוגברה אכיפה בתחום וכיום, נקבע על ידי ועדת הכלכלה קנס של 250 שקלים לכל רוכב אשר ייתפס בעת רכיבה על אופניו ללא קסדה. מעבר לכך, משרד התחבורה ביצע כמה תיקונים חדשים בחוק, אשר אושרו על ידי השרים. תיקונים אלו יכנסו לתוקף ממש בקרוב ויורו כי הקנס על רכיבה על אופניים ללא קסדה יהיה זהה לקנס על רכיבה על רכב דו גלגלי ממונע כגון: אופנוע או קטנוע. כלומר, אם בעבר קסדה לרוכבי אופניים היוותה בגדר המלצה לצורך בטיחות בלבד שכן לא הייתה לעניין אכיפה, הרי שכיום קסדה לרוכב אופניים היא חובה לכל דבר ועניין, בדיוק כשם שקסדה לרוכב אופנוע או קטנוע היא חובה. הכלל חלק על כל רוכב תחת לגיל 18 בכל דרך באשר היא ולרוכבים בכל הגילאים בדרכים ביו עירוניות. מעבר לחוק אכיפת הקסדה, על מנת לשמור על בטיחות רוכבי כלים דו גלגליים ממונעים, הוענקה הסמכות לפקחים עירוניים לאכוף את החוק הנוגע לתקינות אופניים חשמליים או קורקינט ממונע. גם לרוכבי גלגינוע אושרו לתת קנסות במידה ומדובר בכלי רכב לא תקין.

יו"ר הועדה איתן כבל, אמר שמכיוון שלא קיימים מספיק שבילי אופניים בארץ כיום, הרי שיש לשמור כל אכיפה בצורה הולמת ולא לעשות דווקא לגולשים. מטרתה של אכיפה זו בסופו של דבר, על פי דבריו של ח"כ איתן כבל היא לטפל בכל הסכנות אשר יכולות להיווצר באמצעות רוכבים לא מספיק זהירים. מכיוון ששמירה על חיי אדם היא ללא ספק ערך עליון, הרי שיש צורך שכל רוכב אופניים יחבוש קסדה. חבישת קסדה היא דבר אשר מגן בצורה הטובה ביותר על חייו של הרוכב ועל תקינות האופניים שלו. כבל הוסיף ואומר כי הוא בעד רכיבה על אופניים, כל עוד מדובר ברכיבה בטוחה הן עבור הרוכב והן עבור כל מי שמצוי בדרכו.

אופני mobike
מהיום חובשים קסדה גם על קורקינטים ואופניים להשכרה

הממונה על האכיפה של החוק בעיריית תל אביב,  שלומי שטיין, מדווח כי מאז החל אכיפת החוק החדש המורה על דוח כספי בסך 250 שקלים לרוכב ללא קסדה, ב1 לנובמבר 2017, כבר חולקו יותר מ12 אלף דוחות לרוכבי אופנים. הדוחות הללו ניתנו בעיקר לרוכבים אשר רכבו במדרכה או ברחובות ראשיים. אייל הרשטיק מאיגוד האופניים טוען כי על פי הערכת האיגוד, כיום 98 אחוזים מהאופניים החשמליים אינם תקניים. עוד ציין הרשטיק כי יש צורך לצאת בקמפיין אשר מורה באופן חד משמעי על הדוחות שעתידים לקבל כל מי שאופניו נמצאות לא תקניות או כל אדם אשר רוכב ללא קסדה.

אכיפת החוק אשר מורה על דו"ח כספי לרוכבי אופניים ללא קסדה ולרוכבים באופניים לא תקניים, היא ללא ספק הדבר הטוב והנחוץ ביותר כיום לצורך שמירה על בטיחות רוכבי האופניים ועל בטיחותם של כל מי שמצוי בדרכם.
ככל הנראה בקרוב יכנסו חוקים חדשים שיחולו על רכבים לא ממונעים כמו מבחן תיאוריה, רישיון ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.